כמה כסף ייכנס לישראל כתוצאה מהנפקת שני ה- ETF על ישראל בארה"ב ?

ירון קאופמן, 29 נוב' 2007

באיחור רב מונפקים בארה"ב שני ETF העוקבים אחרי מדדים ישראליים. העיתוי משקף את ציפיות אנשי השיווק של בתי ההשקעות הגדולים בארה"ב לגבי מידת היכולת שלהם לנגוס נתח מההון המושקע בקרנות אינדקס; ואת דירוג האשראי של ישראל, שעדיין לא משקף מדינה מפותחת.

את ה- ETF הראשון קיבלה אישור להנפיק Northern Trust, והוא יעקוב אחרי מדד ת"א 25. זוהי מנפיקה חדשה לחלוטין, אשר מנפיקה את ה- ETF של ישראל יחד עם 26 ETF-ים בינלאומיים נוספים, המהווים תחרות ישירה למותג הוותיק iShares. הסדרה החדשה של ה- ETF-ים תמותג תחת השם "NETS". דמי הניהול עדיין לא נחשפו. מכיוון שמדובר במנפיקה חדשה לחלוטין של ETF-ים בארה"ב, קשה להעריך את מידת אפקטיביות מערך השיווק שלה.

המנפיקה השניה היא Barclays אשר תנפיק ETF תחת המותג iShares, אשר יעקוב אחרי מדד MSCI Israel, שהוא מדד סלקטיבי המתיימר להשיא תשואת יתר מעבר למדד הבורסאי הפאסיבי. דמי הניהול שיגבו עבורו בארה"ב הם 0.74%.

שני ה- ETF-ים יתחרו אחד בשני על תשומת לב המשקיעים. במקביל להם מנפיקות המתחרות גם ETF-ים על שווקים חדשים כמו תאילנד, צ'ילה (כבר הונפק לפני שבועיים, סימול ECH), פורטוגל, יוון.

ETF-ים, בניגוד לתעודות-סל, צריכים להחזיק בנכסי הבסיס אותם הם עוקבים, ולכן הון רב עתיד להיות מושקע דרכם בישראל.

כמה כסף יושקע בישראל באמצעותם?

לצורך ההערכה, אנחנו יכולים רק להשתמש ב- ETF-ים בינלאומיים אחרים שהנפיקה Barclays עבור שווקים מתעוררים ומפותחים. סביר להניח שמה שיקרה בפועל יהיה איפשהו באמצע.

מלזיה – EWM – ה- ETF של מלזיה השיג מאז שנת 1996 נכסים של כמעט מיליארד דולרים.

מקסיקו -EWW – ה- ETF המקסיקני השיג מאז 1996 1.2 מיליארד דולרים.

צרפת – EWQ – השיג מאז 1996 חצי מיליארד דולרים.

בלגיה – EWK – השיג 300 מיליון דולר.

ספרד – EWP – השיג 700 מליון דולר.

כמובן שקיים גם קשר הדוק בין התשואות שהשיגו השווקים לבין הנכסים שצברו: ככל שהתשואה בשבע השנים האחרונות הייתה גבוהה יותר, כך השיג ה- ETF יותר שווי. גם הנתון הזה נלקח בחשבון לצורך ההערכה. בהקשר זה אנחנו איפשהו בין בלגיה לצרפת. כמו כן לקחתי בחשבון שיונפקו שני ETF-ים על ישראל, כלומר יותר שיווק.

ההערכה היא, לפיכך, שלשוק ההון בישראל יוזרמו ב- 10 השנים הקרובות בין חצי מיליארד למיליארד דולרים דרך ETF-ים. ערך נוסף הוא החשיפה שיקבלו חברות ישראליות בקרב משקיעים בחו"ל באמצעותם.

הערות:

  1. כאמור, מעט קשה להעריך את הצלחת Northern Trust, שכן אין כל בנצ'מרק אחר תחת המותג הזה.
  2. בנוסף, קשה להעריך כמה כסף יעבור מקרנות הנאמנות האמריקאיות המושקעות בישראל ל- ETF-ים.
  3. השנים האחרונות היו שנים של צמיחה מואצת בישראל. אם השנים הקרובות יהיו שנים של מיתון הדבר יפגע בכמות הכסף הזר שתיכנס דרך ה- ETF-ים.

תגובות

2 תגובות על הכתבה כמה כסף ייכנס לישראל כתוצאה מהנפקת שני ה- ETF על ישראל בארה"ב ?
  1. Margery

    I have been so bewlidered in the past but now it all makes sense!

  2. ioscaiwla

    q5zx1J xopryrilgctz

שלח תגובה