אוסטרליה- חקלאות ומכרות

ליאור ליבמן, 14 נוב' 2007

תעודות סל אוסטרליה חקלאות ותוצרי מכרות מהווים רק 8% מהתוצר הלאומי הגולמי של אוסטרליה אבל מהווים 65% מהייצוא שלה. אוסטרליה עשירה במשאבים טבעיים וחקלאות והאוכלוסייה הקטנה שלה (21 מיליון תושבים) צורכת רק חלק קטן מהם.

אוסטרליה מתמודדת עם לחץ אינפלציוני ועם העלאת ריבית ע"י הבנק המרכזי. האינפלציה באוסטרליה גבוהה יחסית ויכול להיות שתעלה אפילו מעל רף ה- 3% אשר נקבע ע"י הבנק המרכזי לשנת 2008. והעלאת הריבית לרמה של כ- 6.75%. הגורמים העיקריים לאינפלציה הם הבצורת המתמשכת ומחירי הנפט העולים.

הבחירות באוסטרליה מתקרבות ומעלות במעט את אי הוודאות. ג'ואן הווארד, ראש ממשלת אוסטרליה המכהן בתפקידו כ-11 שנים (ארבעה קדנציות רצופות) ומנהיג המפלגה השמרנית עומד בפני בחירות בסוף החודש אל מול מפלגת הלייבור. לפי האקונומיסט, בכל שנות כהונתו שעור התעסוקה באוסטרליה היה גבוה, האינפלציה הייתה נמוכה והווארד כמעט ולא נדרש להתמודד עם משברים חברתיים. הוא הצליח למעשה לקיים את הבטחתו בתחילת הכהונה למדינה "נוחה ורגועה". מצב זה השתנה וכיום נראה שהמתחרה שלו לתפקיד, קווין רוד, יש סיכויים טובים לנצח בבחירות.

באופן כללי, כלכלת אוסטרליה נראת אטרקטיבית למשקיעים, ובשנים האחרונות משכה אליה עוד ועוד משקיעים זרים עקב הצמיחה היציבה שלה. הדולר האוסטרלי תוסף השנה ביותר מ- 10% ביחס לדולר האמריקאי וב- 8% בהשוואה ליין היפני. חלק מהתיסוף במטבע המקומי ניתן לייחס לשיעורי הריבית הגבוהים יחסית הכרוכים בסיכון נמוך משמעותית ממדינות אחרות המציעות את אותו שעור הריבית. ריבית גבוהה בסיכון נמוך מושכת משקיעים לקחת הלוואות בריבית זולה במדינות אחרות ולהשקעיה את הכסף באוסטרליה תמורת ריבית גבוהה יותר.

האירועים העיקריים אשר מאיימים על כלכלת אוסטרליה הם בראש ובראשונה הימשכות הבצורת הקשה ביותר מזה 100 שנים אשר פוגעת קשות בחקלאות, ענף הייצוא העיקרי של אוסטרליה. בנוסף, אוסטרליה כיצואנית של סחורות נהנת ממחירי סחורות גבוהים. ירידה במחירי הסחורות בעולם תפגע גם היא בכלכלת אוסטרליה. שני גורמים נוספים המקשים על הכלכלה הם משבר נדל"ן ועליה באינפלציה.

ניתן להשקיע באוסטרליה דרך תעודות סל וה- ETF הבאים:

  1. תאלי אוסטרליה אשר תונפק בשבוע הבאה (19.11.07) תעקוב אחר מדד ה- DJAUSDT או בשפה ברורה יותר Dow Jones Australia selected dividend 30. מדד זה כולל את 30 החברות באוסטרליה המובילות בתשואת הדיבידנד שלן ובעלות היסטוריה רצופה ועולה של חלוקת דיבידנדים ב-5 השנים האחרונות. חשיפה למטבע- דולר אוסטרלי. מדיניות חלוקת דיבידנד- השקעה חזרה במדד. דמי ניהול 1%.
  2. קסם אוסטרליה, 1107754, אשר הונפקה השבוע עוקבת אחר מדד S&P/ASX 200, מדד זה מייצג חברות המהוות כ-78% משווי השוק של הבורסה האוסטרלית. חשיפה למטבע- דולר אוסטרלי. מדיניות חלוקת דיבידנד 100% כל חצי שנה. דמי ניהול שנתיים 1%.
  3. EWA, iShares MSCI Australia, עוקבת אחר מדד ה- MSCI Australia. מדד ה- MSCI עוקב אחר מניות המייצגות כ- 85% משווי השוק של הבורסה האוסטרלית. דמי ניהול שנתיים 0.54%.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה אוסטרליה- חקלאות ומכרות
  1. חקלאות | תעודות סל ETF.co.il

    [...] עם אוכלוסיה של 6.5 מיליארד בני אדם וקצב גידול של 1.2% או 80 מיליון איש בשנה העולם יצרוך יותר ויותר מזון. בצורות ושינויי אקלים לא צפויים מקשים על החקלאים ופוגעים משמעותית בתוצרת החקלאית בעולם לדוגמא ניתן לראות את אוסטרליה הסובלת מהבצורת הקשה ביותר מזה 100 שנה (פרוט בכתבה על תעודות סל אוסטרליה). [...]

שלח תגובה