סינגפור

ירון קאופמן, 13 נוב' 2007

תעודות סל סינגפור

מעל 50% מ- MSCI Singapore, המדד המוביל על הבורסה בסינגפור, מרוכז במגזר הפיננסים, באופן המשקף את אופי הפעילות העסקית בסינגפור: סינגפור נחשבת כיום לגן עדן פיננסי, או "שווייץ של אסיה". הסיבה לכך טמונה במספר גורמים:

 1. מיקומה הגיאוגרפי – מסביבה נמצאות סין, יפן, אוסטרליה והודו. כולם שווקים צומחים המיישרים קו עם הכלכלה המערבית.
 2. מצב כלכלי מצוין – בסינגפור אינפלציה נמוכה, אבטלה נמוכה, יצוא גבוה מאוד, שליטה מוניטארית טובה, תיירות משגשגת (הרבה תיירים מגיעים לסינגפור כדי לקבל טיפולים רפואיים). התל"ג של סינגפור צמח בשנת 2007 בכמעט 8%. המיסוי על עסקים נמוך מאוד – 7% לשנה בלבד.
 3. מצב חברתי ופוליטי יציב – פשע נמוך, שחיתות נמוכה, אוכלוסיה משכילה, איכות חיים גבוהה, מערכת משפטית אפקטיבית.

כרטיס ביקור: בסינגפור מתגוררים 4.5 מיליון אנשים בשטח של 700 קמ"ר. היא נוסדה ב- 1965 והשלטון בה מאופיין במה שקרוי "דמוקרטיה פרוצדוראלית", להבדיל מ"דמוקרטיה מהותית". זה אומר שמתקיימות בחירות, אבל רק מפלגה אחת זוכה תמיד, ואצלה מרוכזות כל הסמכויות והרשויות במדינה. כלכלתה של סינגפור מתבססת על יצוא מוצרים תעשייתיים ובעיקר אלקטרוניקה (צ'יפים), כימיקלים, זיקוק נפט, מיכון תעשייתי ומכשור ביו-רפואי. יש לה הסכמי סחר חופשי עם כל מדינות המערב. מרבית תושביה של סינגפור נהנים היום מאינטרנט אלחוטי חינם. כמעט כל ערוצי המדיה בסינגפור נשלטים ומצונזרים על ידי המדינה. אני ממליץ מאוד להשיג את המאמר בגיליון האקונומיסט שעסק במחקר תאי-גזע, תחום מפותח מאוד בסינגפור. מכיוון שארה"ב מגבילה מאוד את המחקר הזה, מסיבות דתיות, מהגרים מדענים אמריקאיים רבים לסינגפור כדי לחקור שם ללא הפרעות.
מדד המניות בבורסת סינגפור עלה ב – 48% בשנת 2006, ובכ – 30% השנה. מכיוון שחברות רבות בסינגפור מושקעות מאוד בסין, יש לקחת בחשבון כאשר משקיעים בסינגפור, שהבורסה בסינגפור תושפע מאוד ממפולת מניות בסין, שנראית קרובה מתמיד. בבורסת סינגפור נסחרים ETF-ים בעיקר על בורסות אסיה, אך משקיע צריך לפתוח חשבון השקעות בסינגפור כדי להשקיע בהם.

ניתן להשקיע בסינגפור באמצעות תעודת סל ישראלית ו- ETF אמריקאי הנסחרות על אותו המדד: MSCI Singapore. המדד כולל 37 מניות של חברות שבסיסן בסינגפור, המקוטלגות ברובן כחברות ערך גדולות.

 1. קסם סינגפור – גובה 1% דמי ניהול ומחלקת 100% דיבידנד מדי חצי שנה. מבוססת על מטבע דולר סינגפור. מס' ני"ע 1107721.
 2. EWS – מבית iShares, נסחר ב- NYSE. דמי ניהול 0.54%.

תגובות

4 תגובות על הכתבה סינגפור
 1. אחד

  מעניין מאוד. מדינה שקל לשכוח ממנה אבל נשמעת אטרקטיבית להשקעה

 2. יואש זיגלמן

  לירון קאופמן שלום

  האתר שלך מצויין. אחד מהאתרים הישראליים הפיננסיים הטובים ביותר. יישר כח !
  הכנסתי קישור אליך מהאתר שלי לביטוח פנסיוני ופיננסים, ראה קישור לבורסה ושוק ההון:

  http://www.smartcash.co.il/data/categdoc1277/categdoc1277.asp?mCatID=1277

  אשמח לשיתוף פעולה בין האתרים שלנו.

  בברכה
  יואש זיגלמן

 3. יואש זיגלמן

  לירון שלום

  האם יש ETF (לא ישראלי) שעוקב בדיוק אחרי מחירי הנפט ?

  תודה

  יואש זיגלמן

 4. ערן

  כיצד אמורות להיות מושפעות בורסות במזרח בפרט סינגפור ממשברים באזורינו לדוגמא אימות
  כולל במזה"ת

שלח תגובה