צרפת

ירון קאופמן, 12 נוב' 2007

מהן הסיבות בגללן משקיעים בוחנים השקעה בצרפת ?

  1. המיתון בכלכלה האמריקנית ותשואת השווקים האמריקניים – גרמה למשקיעים לחפש הזדמנויות מעבר לים.
  2. עלייתו לשלטון של סרקוזי בחודש מאי. במהלך מערכת הבחירות התחייב סרקוזי לרפורמות כלכליות מרחיקות לכת בצרפת. בעוד ששווקים מקבילים נהנו מצמיחה רבה, בצרפת הצמיחה הייתה מתונה מאוד. ניקולא סרקוזי שייך לזרם השמרן במונחים אמריקאיים, כלומר תומך בכלכלת שוק חופשי, צמצום המיסוי על עסקים, קיצוצים במגזר הציבורי וביטול שבוע העבודה בן 4 ימים בצרפת, ממנו סבלו מאוד בעלי העסקים הצרפתיים. הרציונל שעמד מאחורי החוק היה לצמצם את האבטלה ולהעלות את איכות החיים של תושבי צרפת, אלא שצרפתים רבים יטענו כי החוק גרם לתוצאות הפוכות עקב הפגיעה בבעלי העסקים שנדרשו להוציא יותר בסעיף השכר. מבחינתם החוק היווה התערבות קיצונית מדי בכוחות השוק. עליית סרקוזי לשלטון היא על רקע בעיות קשות בכלכלה של צרפת. המצב כל כך לא טוב, עד כי ראש ממשלת צרפת, פילון, הכריז כי צרפת עומדת בפני פשיטת רגל, בשל גירעון תקציבי.
  3. הבורסה בצרפת השיגה תשואת חסר לעומת השווקים האמריקניים והאירופיים, והמשקיעים מצפים ממנה "ליישר קו".

השקעה בצרפת מתאפשרת באמצעות תעודת סל ישראלית או ETF אמריקאי, המתבססים על מדדים שונים.

  1. קסם צרפת – על פי אתר המנפיקה, תעקוב אחרי מדד CAC 40 הנסחר ב – Euronext Paris, תהיה צמודה לאירו ותחלק 100% דיבידנד. דמי הניהול לא פורסמו עדיין באתר.
  2. EWQ – מבוסס על מדד iShares MSCI France הכולל 65 חברות צרפתיות. למדד בטא של 1.04 מול S&P 500, וכ- 20% ממנו מרוכזים בסקטור הפיננסים. ה- ETF נסחר בבורסת NYSE וגובה דמי ניהול של 0.54%. אפשר לקרוא עוד עליו כאן.

כפי שניתן לראות מגרף ההשוואה הבא, קיימים הבדלים משמעותיים בתשואות שתי האלטרנטיבות, הנשמרים גם בטווחים של שנה וחמש שנים. סטיית התקן של שתי האלטרנטיבות זהה: 2%.

תעודות סל צרפת- ביצועים

במוקד יועצי ההשקעות של פריזמה תעודות סל לא ידעו לומר האם ומתי תונפק תעודת סל על MSCI צרפת (יש לציין כי השירות היה אדיב ומהיר).

תגובות

תגובה אחת על הכתבה צרפת
  1. אלעד

    כתבה חשובה, תודה.

שלח תגובה