קנדה – מפיקים נפט מהחולות

ירון קאופמן, 7 נוב' 2007

חוץ מזה שקנדה היא יבואנית ישראלים גדולה, יש עוד שני דברים חשובים שצריך לדעת על קנדה:

 1. קנדה היא בראש וראשונה יצואנית סחורות (חיטה), מתכות (אורניום) ואנרגיה (נפט, גז). לכן, מדד המניות הנסחרות בבורסת טורונטו קשור מאוד למחירי האנרגיה והסחורות, שכידוע, גואים עכשיו.
 2. הדולר הקנדי (המכונה על ידי הקנדים "לוני") התחזק מאוד לאחרונה למול הדולר האמריקאי, ולמעשה כמעט משתווה היום לדולר אמריקאי.

משתי הסיבות הללו ה- ETF-ים של קנדה משיגים בשנה האחרונה תשואות יתר למול S&P 500, ברמת סיכון נמוכה יחסית. בעוד שהבורסה האמריקאית תנודתית מאוד, הרי שהבורסה הקנדית חזקה מתמיד וצומחת. קנדה היא מדינה יציבה מאוד מבחינה כלכלית ופוליטית, והיא דוגמה טובה לסוג ההשקעה שמחפש משקיע הערך לטווח הארוך והבינוני.
חברות האנרגיה הקנדיות מפיקות נפט משני מקורות עיקריים:מרבצי הנפט באלסקה ומ… חול. באמת ! בקנדה מפיקים נפט מתוך החולות במחוז אלברטה. הרבה נפט. המידע הבא מאוד משמעותי למשקיעים, לפי דעתי.
כדי להבין את סיפור חולות הנפט של קנדה, אנחנו צריכים לערוך היכרות קצרה עם סוגי הנפט השונים בעולם: הנפט הגולמי (פטרוליאום, נפט "מתוק"), המשמש בתעשיית הדלק, הוא המקור החשוב ביותר בעולם להפקת אנרגיה, ולכן הוא גם המבוקש ביותר. הוא מופיע בשתי צורות:

 1. קונבנציונאלית – הנוזל החום-שחור הפורץ או נשאב מן האדמה, ראה ערך שדה ויקטור. התהליך שהוא עובר לפני שיווקו פשוט יחסית ואינו דורש משאבים רבים.
 2. לא-קונבנציונאלית – קיימות מספר שיטות לא קונבנציונאליות להפקת נפט גולמי. בזולה ביותר מפרידים זפת צמיגי ודביק מחול ומעבירים אותו תהליכי עיבוד והפרדה יקרים יחסית. שיטות לא קונבנציונאליות נוספות ויקרות יותר הן הפקת נפט מפצלי-נפט, דלק אורגני (Biofuel ) ויש עוד שיטות.

בקרום כדור הארץ נמצאות עתודות נפט (מוכחות, שידוע עליהן) של 1.2 טריליון חביות נפט קונבנציונאלי, ועוד 2.5 טריליון חביות נפט לא קונבנציונאלי. הצורה הקונבנציונאלית של נפט גולמי מזוהה עם מדינות המפרץ הפרסי, ובעיקר עם ערב הסעודית. הצורה הלא-קונבנציונאלית נמצאת בעיקר בחולות הנפט של קנדה ובוונצואלה. במילים אחרות, בקנדה יש לא פחות נפט גולמי מאשר בערב הסעודית. הבעיה טמונה במשאבים הרבים הדרושים כדי לכרות ולעבד נפט גולמי בצורה לא קונבנציונאלית: התהליך דורש משאבי אנרגיה, קרקע וכוח-אדם, והוא מזהם את הסביבה.
בשנתיים האחרונות, בעקבות עליית מחירי הנפט בעולם מ- 50$ לחבית ל- 100$ לחבית שגשגו תעשיות הנפט באלברטה. השקעות בטכנולוגיה ובמפעלים בחולות אלברטה עתידות להוזיל את עלות הפקת הנפט, ולהפחית את הזיהום. האתר TheStar הקנדי דיווח לפני שלושה שבועות כי ווארן באפט הודה בפני פורום משקיעים סגור בטורונטו כי בעוד שבעבר היה הססן לגבי השקעה בחולות, הרי שעתה שינה את דעתו.
ניתן להשקיע בקנדה באמצעות ETF אמריקאיים וגם באמצעות תעודת סל ישראלית:

 1. MSCI Canada iShares – סימול EWC – נסחר ב – NYSE וגובה דמי ניהול של 0.54%. 45% מהמדד שייך לסקטורים אנרגיה וחומרי גלם, על פי פרוספקט באתר המנפיקה.
 2. קסם קנדה – תעודת סל העוקבת אחרי מדד S&P TSX 60. מס' ני"ע 1106269. דמי ניהול 0.6%, מחלק 100% דיבידנד. 44% מהמדד שייך לסקטורים אנרגיה וחומרי גלם, על פי הפרוספקט באתר המנפיקה.
 3. עקב הביקוש הרב ל- ETF שמתמקד בחברות אנרגיה קנדיות, הנפיקה Claymore ב- AMEX את ENY, שהוא ETF המבוסס על מדד העוקב 29 ני"ע ומאפשר חשיפה מדויקת. דמי ניהול 0.65%.
 4. Claymore Oil Sands Sector ETF – סימול CLO – מאפשר חשיפה מלאה ל- 17 חברות המפיקות נפט מחול בלבד. דמי ניהול 0.6%.
 5. CurrencyShares Canadian Dollar Trust – סימול FXC – עוקב אחרי מחיר הדולר יחסית לדולר. דמי ניהול של 0.4%.
 6. דרך בורסת טורונטו אפשר להשקיע בפילוחים נוספים של בורסת טורונטו – MidCap, SmallCap וכו'. אם מישהו/י מתעניין אפשר להשאיר לי תגובה למטה ואני אעזור לו/ה.

מצגת מדהימה ובה פריטי טריוויה מרתקים על קנדה (שאינם קשורים ישירות לעולם ההשקעות) אפשר למצוא כאן. רותם טל, חברנו הטוב עמל עליה רבות.

תגובות

4 תגובות על הכתבה קנדה – מפיקים נפט מהחולות
 1. אורי ליבוביץ

  שלום ירון,
  נהניתי מאוד מהאינפורמציה המעולה. אשמח אם סביר לי מהי הדרך הנוחה להשקיע בבורסת טורונטו כפי שנאמר בכתבה.

  תןדה,

 2. ירון קאופמן

  הנה הרשימה המלאה של ה- ETF הנסחרים בטורונטו:
  http://www.tsx.com/en/pdf/ETF_List.xls

 3. מירה

  אשמח אם סביר לי מהי הדרך הנוחה להשקיע בבורסת טורונטו כפי שנאמר בכתבה.
  תודה

 4. ירון קאופמן

  אני מעביר את הדיון בנושא בורסת טורונטו לפורום

שלח תגובה