מניה אחת בשבוע: גוגל Google

ירון קאופמן, 6 נוב' 2007

5 סיבות מדוע גוגל היא עדיין השקעה אטרקטיבית

האתר הזה מתמקד בהשקעות אינדקס ותעודות סל אבל החלטנו לשבץ מדי פעם מניה שלפי דעתנו ראויה לסיקור מיוחד.

מניית גוגל (GOOG) כבר עברה את סף ה- 700$ למניה ונסחרת במכפיל לא אטרקטיבי, לכאורה, של 56. מייסדי גוגל אינם מתכוונים לבצע Split על המניה שלהם, מכיוון שהם סבורים שמניה בעלת ערך גבוה תמשוך משקיעים לטווח הארוך. בכתבה זו נפרט מדוע גוגל תמשיך לצמוח ולפתח בקרב המשקיעים ציפיות לצמיחה, הגורם המרכזי לעליה במחיר המניה שלה.

 1. גוגל יודעת כי מהפכה, בעולם של תאגידי-ענק ומיליוני משתמשים, דורשת תכנון אסטרטגי ארוך-טווח. בהתנהלות מבוקרת ומסודרת היא משחררת בסדר שאינו מקרי רכיבים היוצרים מענה על כל הצרכים שלנו ממחשב שקשורים בחיפוש מידע, אחסון מידע ושיתוף מידע. למרות שגוף ענק כמו גוגל מסוגל לשחרר הכל בבת אחת, היא אינה נוקטת בטקטיקה הזו, מכיוון שהיא מבינה שמרבית המשתמשים בשירותיה סופגים את הטכנולוגיה לאט. היא אף אינה נוהגת לפרסם אותם באגרסיביות, אלא פשוט נותנת להם לחלחל באופן הדרגתי ומפה לאוזן.
 2. לפני כל שחרור של מוצר חדש היא מטפטפת במשך תקופה ארוכה מידע ושמועות המשפיעים על ציפיות המשקיעים ועל מחיר המניה. כך היה, למשל, לפני פרסום הפלטפורמה החדשה שלה לטלפונים ניידים, אנדרואיד. השמועות והציפיות מסתובבות כבר מספר שנים, ובזמן הזה אספה גוגל לא פחות מ- 30 שותפים (!) לפלטפורמה החדשה. האם היה ביכולתה של גוגל לשחרר את המוצר קודם? בוודאי.
 3. גוגל מחזיקה בנכס היקר ביותר בעולם העסקי: מידע על המשתמשים, תחומי העניין שלהם ודפוסי הגלישה שלהם. היא משתמשת במידע הזה, נכון להיום, רק כדי לפרסם באופן סלקטיבי. ברור שמדובר רק בקצה הקרחון. המתחרים בה על הגישה למשאב הזה, כמו יאהו! ומיקרוסופט, נמצאים הרחק מאחוריה, ולכן היתרון הזה צפוי להישמר שנים ארוכות. גוגל אף אוספת סוגים נוספים של מידע: קצת קשה להסביר בקצרה ללא-מתכנתים מה המשמעות של OpenSocial, המוצר החדש של Google. בואו נגיד שגוגל מנסה ללמוד בימים אלה לא רק על מי אנחנו, אלא גם על מי החברים שלנו.
 4. גוגל משקיעה משאבים אדירים בשוק הסיני, ואף היתה מוכנה להגביל את תוצאות החיפוש שלה, על-מנת שהגישה לשירותי החיפוש שלה לא תחסם על ידי המשטר. היא מנסה ליצור לעצמה נוכחות חזקה בשוק הזה, מכיוון שסין, המשתמשת באותה אסטרטגיה מכוונת, שקטה וארוכת-טווח של גוגל, תהפוך למעצמה הכלכלית החזקה בעולם. מרבית הסינים (וההודים גם) אינם יכולים לצרוך חומרה ותוכנה שעלותה גבוהה מ- 100 דולרים, וגם זה מחיר גבוה מאוד. הדרך לחדור לשוק הסיני, שמשמעותי יותר בטווח הארוך מאשר השוק המערבי כולו, היא לספק גישה זולה לאינטרנט. כדי להשתמש בשירותים של גוגל, כולל המתקדמים שבהם, מספיקה החומרה הזולה ביותר, ואין צורך לרכוש רישיון תוכנה.
 5. גוגל לא צריכה להשקיע אנרגיה רבה בשיווק ומכירות: הקונים מצביעים ברגליים. דוגמה מצוינת היא ישראל: לגוגל אין היום אף מתחרה משמעותי בעולם החיפוש באינטרנט, ואני יכול להעיד על כך באופן אישי, על פי סטטיסטיקות המשתמשים באתר הזה.

מכיוון שאין לפוטנציאל הצמיחה של גוגל אח ורע, גוגל הייתה ותישאר השקעה אטרקטיבית עבור משקיעים לטווח ארוך.

תגובות

6 תגובות על הכתבה מניה אחת בשבוע: גוגל Google
 1. Kyle

  Home run! Great slguigng with that answer!

 2. http://autoinsurancevell.info/cars_in_the_insurance_group_4.html

  I thought finding this would be so arduous but it's a breeze!

 3. http://carinsurancebox.info/averagecarinsuranceratesarkansas.php

  That's the best answer by far! Thanks for contributing.

 4. cheap car insurance

  Many many quality points there.

 5. online car insurance

  And I was just wondering about that too!

 6. insurance auto

  Well I guess I don't have to spend the weekend figuring this one out!

שלח תגובה