למה ימים רעים לבורסה הם ימים טובים בשבילנו

ירון קאופמן, 1 נוב' 2007

בעיות הן ההזדמנויות הטובות ביותר, ולכן ימים רעים במיוחד לבורסה הם הזדמנות נהדרת לראות לאן נושבות הרוחות. לא אני המצאתי את זה, כמובן. ווארן באפט, הברון רוטשילד, אפילו אולמרט זרק איזו מילה. היום הוא יום רע במיוחד גם בת"א וגם בוול סטריט, כי כל הסקטורים צבועים אדום ואין יוצאים מן הכלל. דווקא עכשיו כדאי להציץ במפות השוק של SmartMoney, כי מעניין לראות מי נפגע הכי מעט. למען הסר ספקות או התרגשות מיותרת, כל הירוקים הם ETF של מדדי חסר של המותג ProShares, עליו דיברנו בהרחבה אתמול. מפות השוק בהן אנחנו משתמשים הן קישור קבוע בצד שמאל של האתר הזה.

1. תעודות סל של iPath, או בשמן הלועזי ETN, נסחרות ללא שינוי. בארה"ב משמשות תעודות-סל כדי לעקוב מדדים שאי אפשר לעקוב אחריהם באמצעות ETF (קרנות סל), וניתן לעקוב אחריהם רק באמצעות נגזרים. בקיצור, כדי לעקוב אחרי סחורות ומטבעות. ידוע כי סחורות נמצאות במתאם נמוך עם מדדי המניות, ולכן המצב של תעודות הסל הללו היום הוא הגיוני. סחורות תורמות לביזור התיק ולכן הן מרכיב חיוני בתיק מאוזן. ETF ותעודות-סל הן דרך מצוינת להחזיק סחורות.
2. בריאות ותרופות – סדרת HealthShares, אותה כבר סיקרנו באתר, נראית חסינה יחסית למצב השוק. זה נתון שצריך לשים לב אליו, מכיוון שכל אחד מה- ETF בסדרה מורכב מ- 22 מניות לפחות. המדד המשוקלל שלה, HHQ, אפילו מצליח להשיג תשואה חיובית.

3. נפט ואנרגיה – כשחבית עולה יותר, ETF-ים ותעודות-סל של נפט וגז עולים.

4. אג"ח – מחירי אגרות החוב עולים בשעות משבר.

5. Google – הכוכבת האמיתית שקצת נותנת משקל נגד לנאסד"ק. בקרוב נתחיל באתר הזה פינה חדשה בשם "מניה אחת בשבוע", ושם נסקר את גוגל מקרוב. גוגל מתקרבת בצעדי ענק להגדרה "החברה הגדולה ביותר בארה"ב" ואתמול היא חצתה את מחיר 700$.

שלח תגובה