מתכות יקרות – סקירה מקיפה של מוצרי אינדקס בארץ ובעולם

ירון קאופמן, 10 אוק' 2007

חוץ מזהב וכסף, אשר כבר סוקרו באתר הזה, הונפקו בשנה האחרונה ETF-ים על מתכות יקרות נוספות, בבורסות באירופה. מתכות יקרות נמצאות במתאם נמוך יחסית עם מדדי יחוס כמו NASDAQ, Dow Jones וכו', ולכן משמשות כאמצעי לביזור סיכונים.

1. פלטינום – משמש בעיקר תעשיית התכשיטים ובתעשיית הרכב, בטיפול בהפרדת גזים רעילים הנפלטים מהמנוע. שתי החברות הגדולות המייצרות פלטינום בעולם הן Anglo Platinum (40%) וכן Impala Platinum. פלטינום מופק בעיקר בדרום-אפריקה. ETF נסחר בבורסת לונדון (סימול: PHPT). כפי הנראה יושק ETF בקרוב גם בארה"ב. גם בבורסת שווייץ SWX הונפק ETF שסימולו ZPLA.

2. פלדיום – מחליף בהדרגה את הפלטינום בתעשיית הרכב, ומשמש גם הוא בתעשיית התכשיטים. פלדיום משמש גם בתחום הדנטלי ובתחום האלקטרוניקה. מופק ברוסיה ובדרום-אפריקה. ETF נסחר בבורסת לונדון (סימול: PHPD). כפי הנראה יושק ETF בקרוב גם בארה"ב. בבורסת שווייץ SWX הונפק ETF שסימולו ZPAL.

3. ETF העוקב את מחיריהן של ארבע המתכות היקרות: כסף, זהב, פטינום ופלדיום נסחר בבורסת לונדון תחת הסימול PHPM.

4. ETF העוקב את מדד DJ-AIGCI Precious Metals נסחר בבורסת לונדון, וכולל 76% זהב ו- 24% כסף.

5. בחודש נובמבר 2004 הונפק ה- ETF הראשון של זהב בארה"ב- StreetTracks Gold Trust שסימנו GLD ואיפשר לראשונה למשקיעים להשקיע בזהב מבלי לרכוש את המטילים פיזית. מספר חודשים אחר-כך הציג Barclays את ה- ETF שלו iShares Comex Gold Trust שסימנו IAU. שני ה- ETF-ים זכו להצלחה רבה מצד כל סוגי המשקיעים. בארץ נסחרת תעודת הסל "קסם זהב".

6. כסף – בעקבות הצלחת תעודות-הסל של הזהב, ועליית מחירי הכסף לשיא של 23 שנה בסוף חודש מרץ 2006. iShares Silver Trust הונפקה בבורסת AMEX תחת הסימול SLV. בבורסת לונדון נסחר ETF של כסף תחת הסימול PHAG. בארץ נסחרת תעודת הסל "תכלית סילבר".

7. החודש צפויה להחליט PowerShares האם היא מבדלת את ה- ETF-ים שלה על זהב, כסף ומתכות יקרות (כסף וזהב) על ידי מינוף. כל אחת מהן תשיג פי 2 מהמדד אותו היא עוקבת, אם יאשרו בעלי המניות את השינוי, באמצעותו מקווה המנפיקה להשיג משקיעים המעוניינים להסתכן יותר.

PowerShares DB Precious Metals Fund

 נסחר תחת הסימול DBP, כולל 80% זהב ו- 20% כסף.

PowerShares DB Silver Fund

נסחר תחת הסימול DBS – עוקב את מחיר הכסף.

PowerShares DB Gold Fund

סימול DGL – עוקב את מחיר הזהב.

תגובות

5 תגובות על הכתבה מתכות יקרות – סקירה מקיפה של מוצרי אינדקס בארץ ובעולם
 1. ישראל

  האם אתם מכירים תעודות סל בעולם שמשקיעות בחברות הסחורות (הכוונה בחברות שמייצרות סחורות, כמו לדוגמא rio tinto ן- BHP)

 2. ירון קאופמן

  Market Vectors Steel – שסימולו SLX – משקיע בריו טינטו וממוקד ביצור פלדה.
  SPDR S&P Metals & Mining – שסימולו XME – ממוקד בחברות כרייה.
  iShares Dow Jones US Oil Equipment Index – שסימולו IEZ וכן PowerShares Dynamic Energy Exploration & Production שסימולו PXE וכן Dow Jones U.S. Oil & Gas Exploration & Production Index Fund שסימולו IEO עוסקים בגילוי והפקת נפט.
  BHP לא כלולה ב- ETF-ים הללו שכן היא ADR הנסחר בארה"ב. היא כלולה ב- ETF-ים הנסחרים בלונדון ואוסטרליה. מעניין אותך ?

 3. ישראל הס

  מאוד מעניין ה-ETF בו נסחרתBHP בלונדון ובאוסטרליה. כמו כן האם תוכל לומר לי מהם מקורות המידע שלך? איך אתה מגיע אל הETF האלה דרך איזה אתרים

  תודה
  ישראל
  052-4708068

 4. ירון קאופמן

  היי ישראל
  טעות שלי:BHP היא כן חלק מ-ETF אמריקניים: EWA
  על אוסטרליה,DBN על חומרי גלם, MXI על חומרי גלם

 5. בנק חדש של זהב | תעודות סל ETF.co.il

  [...] ירון קאופמן: היי ישראל טעות שלי:BHP היא כן חלק מ-ETF אמריקנ… [...]

שלח תגובה