מדדי העולם לשרותך….

ליאור ליבמן, 7 יוני 2007

מדדים עולמיים הם דוגמה טובה ליתרון היחסי של ETF ותעודות סל. כעת נשאלת השאלה האם יש הבדל בין השקעה בשוק האמריקאי או האירופאי או בשווקי העולם כולו. האם השקעה בשווקים מחוץ לארה"ב אכן תגן עלינו מפני עליה חדה במחירי הנפט? אומנם העולם בו אנו חיים כיום קטן בהרבה מבעבר, אנו שומעים חדשות מכל העולם בין רגע וכלכלה אחת משפיעה על שכנתה במהירות הבזק אך על לנו לשכוח שבכל זאת ישנו שוני רב בין השווקים השונים, בעיקר אלה המפותחים כנגד השווקים המתפתחים. באופן כלי ניתן לומר שבטווח הארוך ההשקעה בשווקים העולמיים נראת מבטיחה אך חשוב להשאר עם האצבע על הדופק ולשים לב לאן נושבות הרוחות הכלכליות ובעיקר אלה של הכלכלות הגדולות כמו ארצות הברית, אירופה וסין. ללא כל ספק השקעה במדדים עולמיים מוסיפה גיוון לתיק ההשקעות ע"י חשיפה לשווקים רבים ולמטבעות שונים אשר יכולים להגן כנגד החלשות הדולר בעולם.
ה- ETF – MSCI EAFE Index Fund שלiShares (EFA) מבית Morgan Stanley Capital International Inc., ועוקב אחר מדד ה- EAFE MSCI אשר מודד ביצועי ניירות ערך בינלאומיים, מבחינת מחיר ותשואה. המדד מבוסס על מניות מאירופה, מאוסטרליה ומהמזרח הרחוק. הקרן מבצעת את השקעותיה על בסיס מדגם מייצג, הנערך כדי לברר באילו ענפים ומדינות הכי כדאי להשקיע. הקרן הושקה באוגוסט 2001 והיא נסחרת בבורסה האמריקאית.
MBT MSCI (ת"א: 1097195) היא תעודת סל ישראלית על מדד מניות המשקיעה במדד ה- EAFE. פריזמה MX WO (ת"א: 1099019) עוקבת אף היא אחר האינדקס העולמי של MSCI.

תגובות

2 תגובות על הכתבה מדדי העולם לשרותך….
  1. אני רק שאלה

    האם ישנן תעודות סל נוספות, העוקבות אחרי אינדקסים אחרים מלבד MSCI? מה ההבדל בין האינדקסים ה"עולמיים" השונים?

  2. תשובה/שאלה

    שווה להתסכל על russell global index

    מישהו יודע איזה תעודת-סל מתאימה לאינדקס הזה?

שלח תגובה