אנרגיה נקייה – השקעה אלטרנטיבית מצוינת

ליאור ליבמן, 6 יוני 2007

אנרגיות חלופיות או נקיות כגון אנרגיית רוח ואנרגיה סולרית נכנסו לתודעת הציבור בעשורים האחרונים עקב עליית המודעות להתחממות כדור הארץ וניצול משאבים טבעיים מתכלים. עליית המודעות לאנרגיות נקיות והעלייה בשימוש באנרגיות אלו הביא לירידה במחירי הטכנולוגיות עד שכיום מחירם קרוב במקרים רבים למחיר האנרגיה הרגילה. מעבר לכך, כסף רב מושקע כיום בטכנולוגיות של אנרגיה נקייה בידי משקיעים פרטיים, ארגונים וממשלות. תעודות סל המשקיעות בסקטור זה מציעות הזדמנות מצוינת להצטרף למגמה חובקת העולם ומבטיחה הזו. כיום קיימות בארץ ובארה"ב תעודות סל אשר עוקבות אחר מדדים של אנרגיה נקייה. בארה"ב ישנה PBW תעודת סל מבית PowerShares אשר עוקבת אחר מדד ה- ECO (Wilderhill Clean Energy Index) בישראל ישנה תעודת סל מבט אינדקס ECO (1097203) אשר עוקבת גם היא אחר מדד זה ומאפשרת להנות מהתפתחות הענף. בנוסף ישנה קסם קלינטק (1097617) אשר עוקבת אחר מדד האנרגיה הנקייה האמריקאי (Clean Tech index US).
מדד ה- ECO אחריו עוקבות מבט אינדקס ECO ו- PBW מקיף טווח רחב מאוד של חברות מתחום האנרגיה הנקייה ומאפשר השקעה מגוונת אשר מכסה חלק רחב מענף זה. בנוסף להיותה של השקעה באנרגיה נקייה מבטיחה בפני עצמה היא גם מספקת איזון לתיק בו יש השקעות באנרגיה קונבנציונאלית.
המצב הנוכחי נראה מזמין מתמיד להשקעות באנרגיה נקייה וזאת ממספר סיבות. ראשית, החברות הנכללות במדד ה- ECO משקיעות כיום משאבים רבים בטכנולוגיות חדשות, והשקעה בחברות אלו תאפשר לנו להשתתף במסע אשר יניב ככל הנראה חלופות לאנרגיות המתכלות בהן אנו משתמשים כיום. שנית, מלחמת המפרץ והמתיחות במזרח התיכון, הירידה במלאי הדלק בארה"ב והעלייה במחירי הנפט בשנים האחרונות, כולן הביאו לכך שמי שכבר השקיע ומי שעוד ישקיע באנרגיות נקיות יבטיח לעצמו הגנה על תיק ההשקעות על ידי גיוון באנרגיות ממקורות שונים. יתרון של סקטור האנרגיה הנקייה הינו שסקטור זה לא מושפע לרעה מהתנודתיות הרבה של מחירי הנפט בעולם ומציע דרך חכמה להשקעה באנרגיה אשר הביקוש לה הולך ועולה. למרות הכל, עלינו לזכור שרוב חברות האנרגיה הנקייה הינן חברות קטנות וחברות סטארט-אפ ואינן בעלות נזילות גבוהה ולכן ההשקעה בהן הינה בעלת רמת סיכון בינונית ויכולה להחשב בשום אופן כהשקעה סולידית ויציבה.

תגובות

5 תגובות על הכתבה אנרגיה נקייה – השקעה אלטרנטיבית מצוינת
 1. השוואת התנהגות תעודות סל

  בכתבה מוזכרות שתי תעודות סל, PBW הנסחרת בניו יורק ו מבט אנרגיה חלופית ECO הנסחרת בתל אביב.
  בהשוואה של התנהגות שלהן מסוף יולי עד היום, מתברר כי האמריקאית שמרה על ערכה והישראלית איבדה כ 15%.
  לבד מהסבר על ירידת ערך הדולר, האם יש סיבה נוספת לפער הגדול?

 2. ליאור ליבמן

  ההפרש בין שני הניירות בתקופה שבין יולי והיום עומד באמת על כ- 12%.

  רוב ההפרש יכול להיות מוסבר ע"י ההפרש בשער הדולר, כ- 11%. הפרש נוסף יכול לנבוע מפער בדמי הניהול של שני הניירות.

 3. סוחר יום

  ראוי לציין ואפילו בפוסט נפרד לגמרי, שהתעודה של מבט גונבת את הדיוידנדים שהמדד מחלק לכיס הפרטי שלה.

  ראוי לצייון שבנוסף לעלות של 1% דמי ניהול יש עלות של לפחות 3% (הערכה אישית לא בדוקה), של דיבידנד שהמשקיעים בתעודה לא מקבלים והתעודה לא משקיעה בחזרה במדד.

 4. סוחר יום

  אני מתקן בקטנה, אחרי שיחה עם כלל, מסתבר שהמדד חילק בממוצע ב-20 שנה האחרונת 0.3% דיבידנד בשנה.

 5. הבנת הנקרע

  " שסקטור זה לא מושפע לרעה מהתנודתיות הרבה של מחירי הנפט …"
  נו , באמת. כאשר מחירי הנפט יורדים, אזי גם מניות האנרגיה החילופית יורדים, ואפילו חריף עוד יותר. צריך הרבה מאד תמימות (ומעט מאד הבנה) כדי לחשוב שסקטור זה לא מושפע לרע מהתנודתיות של מחירי הנפט.

שלח תגובה