תעודות סל של דיבידנדים – מי הן ומה הן

ירון קאופמן, 17 מאי 2006

ETF-ים של מניות המחלקות דיבידנדים באופן קבוע פופולאריות מאוד בארה"ב, ואפילו המשקיע הישראלי זוכה לראות תעודת סל כזו. כאשר לחברה יש רווחים, היא יכולה לבחור להשקיעם מחדש בחברה, להחזיר חובות, לקנות בחזרה מניות שלה, או לחלק את הרווחים כדיבידנד למשקיעים. דיבידנדים מאפשרים למשקיע לבחור האם הוא רוצה להשקיע עוד בחברה או להשקיע בחברות אחרות, ולכן משקיעים רבים מעדיפים חברות הנוהגות לחלק דיבידנדים באופן עקבי. מהסיבה הזו הונפקו בארה"ב מספר ETF-ים המתמקדות בחברות מובילות בתשואת הדיבידנד שלהן, ובעלות היסטוריה של חלוקת דיבידנדים עקבית. הרכב המדדים אחריהם עוקבות תעודות-הסל מוטה למגזרי השירותים והפיננסים. דיבידנדים של חברות גדולות אחראיים לכ- 15% עד 40% מהתשואה השנתית, בממוצע רב-שנתי.
DVY היא הפופולארית ביותר והוותיקה ביותר בתחום הדיבידנדים. ה- ETF כולל 100 חברות המובילות בתשואת הדיבידנד שלהן במשך 5 השנים האחרונות, ויחס הדיבידנד למניה צמח במשך השנים, והיה חיובי. תעודת הסל הישראלית תאלי דיבידנד ארה"ב מבוססת על אותו המדד, והיא מחלקת למשקיעים רק 67% מהדיבידנד שהשיגה התעודה, מדי רבעון. PEY ,PFM ,PHJ מבית PowerShares כוללות חברות המובילות מבחינת תשואת הדיבידנד שלהן שלאורך לפחות 10 שנים הציגו יחס דיבידנד למניה עולה. יש ביניהן הבדלים בכמות החברות ואופיין. SDY כוללת 50 חברות שהעלו את תשואת הדיבידנד שלהן לאורך 25 שנים רצופות. PID הוא ה- ETF היחיד אשר מתמקד בחברות בינלאומיות הנסחרות בבורסות בארה"ב בעלות היסטוריית חלוקת דיבידנד עולה ב – 5 שנים רצופות.
ETF-ים של דיבידנדים רגישים מאוד לשינויים באינפלציה ובשיעורי הריבית, משום ההטיה שלהם למגזרי השירותים והפיננסים, ולכן יש להיזהר בשימוש בהם בתקופה הקרובה.

תגובות

3 תגובות על הכתבה תעודות סל של דיבידנדים – מי הן ומה הן
 1. אביב

  שלום ירון, תודה על האתר המושקע שמלמד המון!
  האם אתה יכול לעזור לי למצוא את המקבילה האמריקאית המדויקת לתעודת הסל תאלי דיבידנד עולמי.
  תודה מראש אביב.

 2. ירון קאופמן

  היי אביב בלונדון נסחר ETF בסימול XGSD על אותו המדד.
  http://www.dbxtrackers.co.uk/EN/showpage.asp?pageid=143&inrnr=151&pkpnr=210
  הוא שייך לסדרת X-TRACKERS של דויטשה בנק.
  שים לב שבארה"ב נסחר ETF על מדד עם שם דומה מאוד אך זה לא בדיוק אותו המדד
  מדובר ב -First Trust Dow Jones Global Select Dividend Index Fund
  שסימולו FGD

 3. אביב

  המון תודה על התגובה המהירה

שלח תגובה