התעוררות הטיטאנים

ירון קאופמן, 9 מאי 2006

אזהרה: את הכתבה הבאה לא כולם יאהבו. פרסמתי כאן הרבה סקירות על תעודות-סל פופולאריות, וזכיתי מהרבה גולשים לתגובות חיוביות. אף-על-פי-כן, החלטתי להסתכן בכתיבת סקירה בנושא לא פופולארי. מה ש"חם" עכשיו בשוק הוא שווקים מתעוררים, מניות צמיחה קטנות, סחורות, אנרגיה. משקיעים רבים, שהגישה שלהם היא "ללכת עם המגמה בשוק", משיגים תשואות יפות בטווח הקצר, תוך שימוש בני"ע בסיכון גבוה, בדרך-כלל. אני מודה שחברים שמבקשים ממני המלצה מה לקנות מתאכזבים בדרך-כלל מהתשובות שלי: אני לא מתלהב כל כך מהשקעות עדר בסיכון גבוה ונהנה הרבה יותר לדבר על הטווח הארוך הנראה לעין. להשקעות הבאות צריך הרבה מאוד סבלנות, וקיים סיכוי סביר להפסדים בטווח הקצר.

ידוע כי קיימת מחזוריות בין שנות צמיחה לשנות מיתון: בשנות צמיחה מניות של חברות קטנות ובינוניות משיגות תשואות-יתר ואילו מניות חברות גדולות משיגות תשואות-חסר. בשנות מיתון קורה בדיוק ההיפך. בשנים האחרונות, שהיו שנות צמיחה בארה"ב, השיגו תעודות הסל של חברות הענק תשואות נמוכות מאוד יחסית למדדים המובילים. לטענת המורנינגסטאר, מניות הענק בארה"ב ובעולם (מכונות גם בשמות טיטאנים, מגה-קאפס, ביג-קאפס) מתומחרות בחסר על ידי השוק. במיתולוגיה היוונית גורשו הטיטאנים, אשר היו במשך דורות רבים שליטי היקום, על ידי צאצאיהם, האלים האולימפיים. האם יתעוררו הטיטאנים וישובו לכבוש את העולם? אם אכן יפגע שיעור הצמיחה בארה"ב בשנים הבאות באופן משמעותי, צפויות חברות הענק להשיג תשואות-יתר. בראשם עומדים תאגידי הבנקאות והפיננסים הגדולים בעולם, כמו בנק אוף אמריקה, סיטיגרופ, ג'יי פי מורגן.

השקעה בטיטאנים אפשרית באמצעות תעודות-הסל הבאות :
1. streetTRACKS DJ Global Titans, שסימולה DGT. נכסי התעודה מבוזרים בארה"ב ובעולם, כאשר 63% בארה"ב, והשאר בבריטניה, אירופה, יפן ודרום-קוריאה. סה"כ 50 חברות.

2. iShares S&P Global 100 – דומה מאוד ל- DGT, רק שכאן רק 50 בארה"ב. הגרף של השתיים צמוד מאוד. סימנה IOO.

3. Rydex Russell Top 50 שסימולה XLG – התעודה כוללת 50 חברות ענק בארה"ב בלבד.

4. למי שמעוניין בחשיפה מלאה ל – 50 החברות הגדולות באירופה – streetTRACKS DJ Euro Stoxx 50 שסימנה FEZ והיא נסחרת ב- NYSE. לא מדובר כאן בחברות ענק בקנה מידה אמריקאי, אלא בחברות גדולות כגון נוקיה וסימנס.

5. תעודת סל ישראלית חדשה היא תאלי גלובל, שעוקבת אחרי אותו מדד כמו DGT. דמי הניהול שלה הם 0% והיא מחלקת 67% מהדיבידנדים לרוכשים, מדי רבעון.

שלח תגובה