עלויות הכרוכות במסחר בתעודות-סל

ירון קאופמן, 2 מאי 2006

אחד היתרונות בשימוש בתעודות-סל הוא עלויות הניהול הנמוכות הכרוכות בהן. עלויות רכישת תעודת סל כוללות :
1. עלויות קנייה ומכירה – משתנות בין המתווכים השונים בין אם הם בנק או ברוקר פרטי. ניתנות למו"מ. אם הפעילות נעשית במטבע-חוץ, גם כאן משתדל המתווך להרוויח קצת על ההפרש בין המחיר שהוא קונה את המט"ח לבין המחיר שבו הקונה קונה ממנו את המט"ח. רוב המתווכים אף קובעים עמלת קנייה ומכירה מינימלית.
2. עמלות ברוקר – קיימות אצל חלק מהמתווכים. כמו עלויות קניה ומכירה, משתנות ופתוחות למו"מ.

שתי העלויות האלו משותפות לכלל ניירות-הערך, ולא רק לתעודות-סל.עלויות אלו בד"כ מוזלות יותר אצל ברוקרים פרטיים. שיעורי העמלות שגובים הבנקים על מסחר בני"ע הם בד"כ גבוהים מאוד, כל עוד לא נשא ונתן המשקיע עם הבנק בנוגע אליהם. הבנקים גובים עמלות גבוהות אלו מכיוון שרוב הציבור לא מודע לכך שצריך להתמקח עם הבנקאי לגביהן. לצורך הדוגמה, בדקתי הבוקר את תעריפון אחד הבנקים הגדולים במדינה. משקיע שמעוניין לרכוש בבנק תעודת-סל אמריקאית במחיר 1000$ ישלם 25$ עמלת מינימום על הרכישה, המהווה 2.5% עמלה, לא כולל עמלת ברוקר בחו"ל, אותה לא מציג הבנק בתעריפון אלא רק מציין שהיא קיימת. על רכישת תעודת סל ישראלית במחיר 4500 ₪ ישלם המשקיע 31 ₪ עמלה, המהווה 0.7%. אלו הם מחירים מופקעים לכל הדעות ואני לא ממליץ למשקיעים להסכים לשלם אותם.

3. עלויות תפעול שנתיות. בארץ קוראים לזה דמי ניהול. זהו סך כל הסכום שגובה המנפיקה בגין ניהול התעודה, שיווקה וההוצאות בגין אחזקות התעודה. את העלויות הללו מקובל למדד בארץ באמצעות "מקדם ההמרה", אשר מחושב מדי יום. אם נכפיל את מקדם ההמרה בשווי המדד אחריו התעודה עוקבת ברגע נתון, נקבל את מחירה של תעודת-הסל בשוק. מחיר זה הוא בעצם המדד שמנוכים ממנו דמי הניהול. מקדם המרה של 1, פירושו שהחברה לא ניכתה השנה דמי ניהול, ומחיר המדד אמור להיות שווה למחיר התעודה. בחו"ל מיוצגים עלויות התפעול באמצעות ערך בשם. הערך הזה מייצג את יחס סך עלות התפעול השנתית של ניהול הETF לערך הנכסים הממוצע של ה- ETF .הערך הזה מאפשר השוואה נוחה בין תעודות-סל שונות. ככל שהוא נמוך יותר, כך עלויות התפעול נמוכות יותר. ככל שערך הנכסים אחריהם עוקבת תעודת הסל נמוך יותר, כך היא בד"כ תגבה עלויות תפעול גבוהות יותר.
4. עלות שלצורך העניין אני אקרא לה "עלות נגיסה בדיבידנד", אשר מקובלת בחלק מתעודות-הסל בארץ. בתשקיף של כל תעודת-סל מופיע מה עושה החברה בכספי הדיבידנדים המחולקים בגין נכסי הבסיס של תעודת הסל. במקרה שהתעודה עוקבת אחרי מדד שאינו מדד מתואם דיבידנדים (כמו למשל מדד S&P 500), מצהירה החברה איזה % מהדיבידנדים היא תחלק למשקיעים. בנושא זה ישנם הבדלים בין מנפיקות תעודות-הסל, ועל המשקיע לבדוק בתשקיף מהם ההבדלים. בארה"ב השיטה שונה: כספי הדיבידנד של SPY, למשל, העוקב אחרי S&P 500, מועברים למשקיעים, או מושקעים מחדש בתעודה, על פי הנחיית המשקיע לברוקר (מצד שני, SPY גובה דמי ניהול 0.25%).

תגובות

3 תגובות על הכתבה עלויות הכרוכות במסחר בתעודות-סל
 1. ירון מוספי

  ומה עם דמי משמר ני"ע שגובים הבנקים?

 2. אנטון

  דמי משמר יש רק לקרנות נאמנות,
  לתעודות סל אין דמי משמר.

 3. אבי

  בטח שיש דמי משמרת לתעודות סל (כמו לכל נייר ערך אחר, קרנות נאמנות,מק"מ וכו) אבל זה רק אצל הבנקים ולא אצל ברוקרים פרטיים. אני הצלחתי להוריד ל 0.125% שנתי. אבל שימו לב לדבר אחד, הם גובים גם מינימום לכל נייר ערך כך שלמשל 0.125% מנייר ערך מסויים יכול להיות הרבה פחות מהמינימום

שלח תגובה