תעודות-סל יפן

ירון קאופמן, 11 אפר' 2006

יפן היא כלכלה מפותחת, כך שאין לנתח את השוק שלה במונחי שווקים מתעוררים. מדד ניקיי 225 עלה ב – 40% בשנת 2005 והמשיך עלייה שהחלה בתחילת 2003 תודות לכסף רב בעיקר של משקיעים זרים, המצפים לסיום תקופת דיפלציה ארוכה, אשר תתבטא בעליית מחירים. למרות שבתחילת 2006 המדד דישדש, הרי שעכשיו הוא התחיל לעלות שוב. שתי שאלות שנשאלות כרגע הן האם מחירי המניות בשוק היפני מנופחים והאם הבנק המרכזי של יפן עומד להעלות את הריבית. התשובות לשתי השאלות הללו לא ברורות, ומנתחי השוק היפאני חלוקים ביניהם. אני ממליץ מאוד למשקיע הנבון לבדוק מי כותב כל כתבה ומה המניע שלו.

הנתונים המגיעים מיפן, מכל מקום, חיוביים למדי : האבטלה נמוכה מאוד, הייצור והיצוא גדלים ומשקי הבית מרוויחים יותר ומוציאים יותר. מדדי אמון הצרכנים עולים אף הם. קראו למשל את ההודעה של בנק יפן מאתמול. כלכלת יפן, אשר מתבססת על ייצור תעשייתי ועל יצוא, מתפתחת גם לכיוונים חדשים, כמו לתחום ההייטק.

איך משקיעים ביפן ?

1. אחת מתעודות-הסל הנסחרות ביותר בעולם היא iShares MSCI Japan, שסימנה EWJ. עשר חברות ענק ביניהן טויוטה, מיצובישי, הונדה, סוני, קנון מהוות כרבע מנכסי התעודה.

2. תעודת הסל iShares S&P/TOPIX 150 Index Fund שסימנה ITF עוקבת אחרי 150 חברות מדד Standard & Poor's/Tokyo Stock Price 150.

שתי התעודות הללו בעלות מתאם גבוה מאוד.

3. מדד MSCI Pacific Index מכיל 500 חברות גדולות מיפן, אוסטרליה, הונג-קונג, סינגפור וניו-זילנד. סימן התעודה שלו VPL. החברות הגדולות ביותר בו הן יפניות ואוסטרליות.

4. תעודות-סל ישראליות : תכלית ניקיי 225, קסם ניקיי.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה תעודות-סל יפן
  1. אנטון

    אתה יכול בבקשה לכתוב יתרונות וחסרונות לרכשת תעודות סל בארץ קסם תכליט וכ'ו לעומת תעודות סל שנסחרות בחו"ל מעבר שיש הבדלים בעמלות.

שלח תגובה