תעודות-סל ביוטכנולוגיה

ירון קאופמן, 9 אפר' 2006

על אף התקוות הרבות שתולים המשקיעים במגזר הביוטכנולוגיה ואווירת החדשנות שנודפת מהשם לא רואים המשקיעים פירות מהשקעה במדדי הביוטכנולוגיה, אלא אם ידעו לקנות בשלהי בועת הטכנולוגיה, או לפני שנה, כאשר היתה בשפל. גם במקרה כזה, התשואה היתה לרוב נמוכה מזו של מדד הבנצ’מרק נאסד”ק. המתאם ביניהם גבוה מאוד. חברות המשווקות תעודות-סל העוקבות אחרי תשואת המגזר נוטות לשים בעלוני המידע למשקיעים גרף המציג את מדד נאסד”ק ביוטכנולוגיה מעל גרפים של מדדים מובילים בארה”ב. אני מסב את תשומת לב המשקיעים לבדוק האם ציר ה – Y מציין את המחיר של התעודה, או את התשואה שלה ב- %.

התקוות וההערכות האופטימיות בעיתונות מבוססות על הזדקנות האוכלוסייה בעולם ובארה”ב בפרט, הזדקנות דור ה”בייבי בום“ והגדלת ההוצאות הציבוריות על תרופות. ביוטכנולוגיה זה לא רק תרופות: ישנם שימושים חדשים בתחום החקלאות, התעשיה, הטקסטיל והמזון. טווחי הזמן לפיתוח של מוצרים חדשים בתחום הם גדולים ורוב מיזמי הביוטכנולוגיה בעולם טרם הגיעו לנקודת האיזון. חלק גדול מהם אף תלוי בהצלחת מוצרים בודדים.

איך משקיעים בביוטכנולוגיה?

1. תעודת-הסל הנסחרת ביותר בארה”ב היא iShares NASDAQ Biotech – סימנה IBB. התעודה עוקבת אחרי מדד NASDAQ Biotechnology. החברה בעלת המשקל הגבוה ביותר במדד זה היא חברת Amgen. משקלה הוא 17%. זוהי חברה ענקית ורווחית, ששוויה מעל 83 מיליארד $, והיא מתבססת על מגוון רחב מאוד של מוצרים ועל מחקר רב.

2. PowerShares Dynamic Biotech & Genome – סימנה PBE. עוקבת אחרי האינדקס Dynamic Biotech & Genome Intellidex אשר נסחר ב – AMEX, כאשר המשקלות של מרכיביה שווים. התעודה חדשה יחסית והתחילה להיסחר ביוני 2005.

3. ST SPDR BIOTECH ETF – שסימנו XBI – עוד תעודה חדשה לגמרי שעוקבת אחרי האינדקס S&P Biotechnology Select Industry. משקלות מרכיביה שווים. שתי התעודות האחרונות משקיעות גם בחברת Amgen, רק במשקלות שווים.

4. תעודת-הסל הישראלית ”תכלית ביוטק“ מבוססת על מדד נאסד”ק ביוטכנולוגיה.

שלח תגובה