תעודות-סל של סחורות

ירון קאופמן, 4 אפר' 2006

מחירי הסחורות מושפעים בעיקר מביקוש והיצע, להבדיל ממחירי מניות רגילות, המושפעים ממשתנים כגון רווחי החברה, ניהולה, האסטרטגיה שלה ועוד. אחת הטענות שנשמעות היא שהוספת סחורות לתיק ההשקעות תורמת לביזור שלו, ובכך מקטינה את רמת הסיכון בתיק. קל יחסית למצוא סחורות אשר נמצאות במתאם נמוך עם נכסים פיננסיים אחרים בתיק (כמו איגרות-חוב, מניות ותעודות-סל אחרות), וכך ניתן להשיג תשואה גבוהה יותר תוך שמירה על סיכון נמוך יותר.
על אילו סחורות אנחנו בעיקר מדברים ?
זהב – בחודש נובמבר 2004 הונפקה תעודת הסל הראשונה של זהב- StreetTracks Gold Trust שסימנה GLD ואפשרה לראשונה למשקיעים להשקיע בזהב מבלי לרכוש את המטילים פיזית. מספר חודשים אחר-כך הציג ברקלייס את תעודת-הסל שלו iShares Comex Gold Trust שסימנה IAU. שתי התעודות זכו להצלחה רבה מצד כל סוגי המשקיעים. שתי התעודות השיגו ב– 12 החודשים האחרונים תשואה של 31%, בעקבות עליית מחירי הזהב, אשר לאחרונה עלה מחירו לשיא של 25 שנה ומתקרב ל- 600$ לאונקיה. תעודת הסל הישראלית "קסם זהב" עוקבת אף היא אחרי מחיר הזהב. בחודש ינואר 1980 נסחר הזהב ברמת שיא של 850$ בעקבות אינפלציה בשנות ה- 70', שאחרי בלימתה צנח מחירו. השקעה לטווח ארוך בזהב נחשבת להשקעה המגנה מפני אינפלציה, אך לא מניבה תשואות גבוהות. תופעה חדשה ומפתיעה יחסית באינטרנט היא רכישת זהב מקוונת ושימוש בו כמטבע לרכישות ברשת, כאשר המחיר נקוב על המוצרים ביחידות זהב. אתרים כמו e-gold או GoldMoney מציעים לרכישה זהב ומתכות אחרות, כאשר הקנייה מגובה במטילים אמיתיים, המאוכסנים בכספות החברה. יש לציין כי האתרים אינם מציעים שירותי המרה ומסחר במתכות: זה נעשה באתרי חלפני כספים.כסף – בעקבות הצלחת תעודות-הסל של הזהב, ועליית מחירי הכסף לשיא של 23 שנה בסוף חודש מרץ 2006. תעודת הסל iShares Silver Trust נמצאת כרגע בתהליכי אישור ותונפק בבורסת AMEX בבורסת לונדון צפויה גם הנפקת תעודת-סל של כסף.
נפט גולמי – בעקבות עליית מחירי הנפט הגולמי בעולם צפויה להיות מונפקת בחודש אפריל 2006 בבורסת AMEX תעודת-הסל האמריקנית הראשונה המשקיעה בנפט גולמי באמצעות נגזרים. שמה United States Oil Fund LP וסימנה USO. בעקבותיה צפויה הנפקה עתידית נוספת של תעודת-סל של נפט גולמי בארה"ב. בבורסת לונדון כבר נסחרת תעודה כזו, שסימנה OILB.
סחורות אחרות – בחודש פברואר 2006 הנפיק Deutsche Bank בבורסת AMEX תעודת-סל בשם DB Liquid Commodity Index Tracking Fund אשר מתחקה אחרי מחירי הזהב, התירס, החיטה, האלומיניום, נפט גולמי ונפט להסקה – סימנה DBC. בישראל תונפק בתחילת חודש אפריל 2006 תעודת-סל בשם "תאלי סחורות" אשר תעקוב אחרי אותו המדד. בנוסף, תעודת-סל בשם iShares GSCI Commodity Indexed Trust המבוססת על מדד Goldman Sachs Commodity Index Excess Return העוקב אחרי 24 סחורות נמצאת כרגע באישור בארה"ב. באירופה כבר קיימת תעודת-סל כזאת, בשם EasyETF. בישראל תונפק בתחילת חודש אפריל 2006 תעודת-סל בשם "קסם מדד סחורות" אשר תעקוב אחרי מדד הסחורות המקביל GSCITR. תעודות-סל על סחורות אינן תעודות-סל במבנה רגיל, מכיוון שהחברה המנפיקה אינה רוכשת את הסחורות עצמן, אלא רק חוזים עתידיים על מחיריהן.

תגובות

11 תגובות על הכתבה תעודות-סל של סחורות
 1. אבי

  כותב יקר אני מחפש את הרכב ההשקעות של תאלי סחורו ת וכן של תאלי אנרגיה

 2. ירון קאופמן

  תודה על התגובה. אני משקיע זמן רב בפיתוח תוכן איכותי וייחודי לאתר. תשובות לשאלותיך :

  תאלי סחורות – נפט גולמי – 35%, נפט להסקה – 20%, אלומיניום – 12.5%, זהב – 10%, תירס – 11.25%,חיטה – 11.25%

  התעודה עוקבת אחרי מדד DBLCI שזה הרכבו.

  תאלי אנרגיה -

  כדי לקבל את רשימת 30 החברות במדד DJTENG תוריד את קובץ האקסל בקישור הבא -

  http://www.djindexes.com/mdsidx/downloads/xlspages/titans/sector/chg/change_file_DJST30_ENE.xls

  אני לא יודע אם זה הרכב ההשקעות בפועל, או שהמנפיקה הישראלית עוקבת אחרי המדד באמצעות נגזרים.

 3. אבי

  ירון שלום וחג שמח האם נראה לך שתעודת תאלי סחורות אכן מכסה מבחינת הרכב השקעותיה את מה שמתחולל כרגע בקשר לעלית הנפט הזהב והבהלה לדלק אתנול המיוצר מתירס אודה לך באם תענה לי

 4. עדן

  שלום
  רציתי לדעת מהוא הרכב ת.ס. קסם סחורה אחר מה היא עוקבת והאם בגלל הבועה הצפוייה או התיקון הטכני החד שיבוא ואולי כבר החל שווה בכלל להתעניין בתעודת סל זו?

  תודה מארש
  עד ן

 5. אבי

  ירון שלום שאלתי אליך היא האם במידה ואני משקיע בתעודת הסל uso אני משקיע במחירי הנפט שעולים או יורדים או שאני משקיע בחברות המתעסקות בנפט בארהב ואז אין בטווח הקצר שום השפעה על התעודה אלא ההשפעה היא בתנודתיות של המניות הנסחרות בתעודת הסל הזו ולכן אין שום השפעה מעליית הנפט שאני צופה עד לסוף השנה והאם יש לך תעודה או מניה המכסה בדיוק את מחיר הנפט או לחלופין את התנודתיות במחיר דהינו תעודה או מניה הקשורים ישירות לנפט וכשהנפט עולה זה יעלה אני מכיר את התעודות של הסחורות אבל אני רוצה רק לנפט ואם אפשר גם למתכות אני רוצה להשקיע לטווח ארוך תודה לך

 6. אלי

  מדוע אין תעודת סל על מוצרים חקלאיים בודדים?
  ואם תהיה כזו, שתהיה "שקלית" – מתוך הנחה שהדולר ימשיך לרדת.

 7. Sekolah

  If not for your writing this topic could be very coveloutnd and oblique.

 8. http://yourcollegeadviser.org/onlineschoolsregionallyandnationallyaccredited.php

  Appreciation for this information is over 9000-thank you!

 9. http://phonescompete.org/galaxy-s3-vs-htc-rezound.php

  Four score and seven minutes ago, I read a sweet article. Lol thanks

 10. insurance auto

  Extremely helpful article, please write more.

 11. insurance auto

  That's cleared my thoughts. Thanks for contributing.

שלח תגובה